Sandomierz - miasto, które trzeba zobaczyć. Zabytki, atrakcje, noclegi w Sandomierzu

Sandomierz - panorama miastaPolska poza najbardziej skomercjalizowanymi miejscami takimi jak Zakopane, Kraków, czy zatłoczonymi w sezonie letnim plażami nad Bałtykiem, posiada mnóstwo kameralnych, niezwykle urokliwych miasteczek. Z dala od wielkich aglomeracji miejskich, otoczony pięknymi, charakterystycznymi dla polski południowo-wschodniej krajobrazami leży miejsce, które niegdyś ważne na mapie naszej historii, przez długi czas zapomniane, odkrywane jest na nowo. Mowa tu oczywiście o rozsławionym w ogromnej mierze przez serial telewizyjny "Ojciec Mateusz" Sandomierzu. Jedno z niewielu miejsc, gdzie zabytkowa architektura starego rynku zachowała zarówno swoją formę, jak i klimat średniowiecznego miasteczka.

Najważniejsze zabytki i atrakcje Sandomierza

Brama Opatowska - wybudowana w XIV wieku na planie kwadratu z czerwonej cegły, stanowiła część muru obronnego otaczającego miasto (istniały cztery, zachowała się tylko jedna). Początkowo była o wiele niższa i zwieńczona dachem w kształcie stożka, natomiast w wieku XVI podwyższono i dobudowano charakterystyczną dla epoki renesansu attykę. Obecnie możliwe jest wejście na 30 metrową wieżę, aby móc podziwiać wspaniałą panoramę miasta, dolinę Wisły i okoliczne miejscowości.

Ratusz - centralny punkt sandomierskiego rynku, wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku w stylu gotyckim na planie kwadratu. Podobnie jak Brama Opatowska, został przebudowany w wieku XVI, zwieńczony attyką i narożnymi rzeźbami, przedstawiającymi cztery stany społeczne. W kolejnym stuleciu dobudowano również wieżę, a w roku 1958 Tadeusz Przypkowski skonstruował zegar słoneczny tak zwaną metodą sgraffito. Ratusz obecnie poza niewątpliwymi walorami estetyczno-historycznymi, mieści w sobie Muzeum Okręgowe, Urząd Stanu Cywilnego, a w podziemiach znajduje się klub „Lapidarium”

Dom Długosza - wybitny kronikarz Jan Długosz w XV wieku ufundował dom dla misjonarzy w Sandomierzu. Późnogotycka budowla, wybudowana z wypalonej ceramicznej cegły – zendrówki. Dom Długosza był wielokrotnie przebudowywany, a ostateczną formę zawdzięczamy restauracji, która miała miejsce w latach trzydziestych XX wieku.

Zamek - Początek zabudowań na wzgórzu datuje się na wiek XII. Gród został doszczętnie zniszczony przez najazdy mongolskie, wielokrotnie odbudowywany, lecz dopiero Kazimierz Wielki zlecił wybudowanie zamku obronnego. Obecny kształt odbiega od tego pierwotnego. Najstarsza część, która się zachowała to fragmenty fundamentów.

Kościół św. Jakuba - położony na wzniesieniu zwanym Wzgórzem Jakubowym, gdzie prawdopodobnie znajdował się dawny sandomierski rynek. Aktualne usytuowanie Starego Miasta jest typowo renesansowe, natomiast Kościół św. Jakuba, jest jednym z najstarszych w Polsce, a pierwszą jego fazę budowy datuje się na czasy późnoromańskie.

Katedra - Bazylika katedralna, wybudowana w stylu gotyckim w pierwszej połowie XIV wieku. Fasada katedry oraz wnętrze przebudowano w stylu barokowym. Wartymi uwagi i zarazem robiącymi ogromne wrażenie są kontrowersyjne obrazy z XVIII wieku, które przedstawiają makabryczne wydarzenia z historii ludności sandomierskiej.

Wąwóz św. Jadwigi - nieopodal kościoła św. Jakuba znajduje się półkilometrowy wąwóz lessowy o głębokości 10 metrów. Z miejscem tym wiąże się wiele legend, oraz stanowi wspaniałe miejsce dla pamiątkowych fotografii w malowniczej scenerii.

Podziemia - podziemna trasa turystyczna udostępniona jest dla zwiedzających stosunkowo niedawno. Korytarze znajdujące się od 4 do 12 metrów pod ziemią łączą ze sobą pomieszczenia, które stanowiły niegdyś (XIV-XV w.) składy kupieckie. W podziemiach Sandomierza obecnie zobaczyć można wiele ekspozycji związanych z miastem.

Noclegi i punkty gastronomiczne w Sandomierzu

Wraz ze wzrostem popularności Sandomierza, również wśród turystów zagranicznych, rozwinęła się znacząco oferta hotelowo-noclegowa. Pensjonaty, kwatery prywatne, eleganckie hotele i ośrodki Spa - każdy znajdzie coś dla siebie. Dla miłośników wiejskich klimatów najlepszym rozwiązaniem będą coraz liczniejsze gospodarstwa agroturystyczne. Dzięki żyznej glebie, odpowiedniemu klimatowi i ukształtowaniu terenu powstają również winnice, a gospodarze produkują zdrową i ekologiczną żywność. W Sandomierzu często odbywają się różnego rodzaju targi serów, win i innych produktów z lokalnego rynku. Poszukiwacze kulinarnych doznań, również powinni być zadowoleni. W centrum znajduje się wiele restauracji, pizzerii i kawiarni. Niektóre lokale serwują potrawy tradycyjne, ściśle związane z regionem.

Nie sposób wymienić wszystkie miejsca, atrakcje i zabytki Sandomierza. Sam spacer po starówce miasta robi ogromne wrażenie. Nie ma drugiego takiego miasteczka w Polsce, usytuowanego na wzgórzu z piękną panoramą, łączącego w sobie różne style architektoniczne - od nielicznych najstarszych zachowanych elementów romańskich poprzez gotyk, renesans i barok. Sandomierz leży na trasie Wschodniego Rowerowego Szlaku Turystycznego "Green Velo", dlatego miłośnicy turystyki jednośladowej poza zwiedzaniem samego miasta mogą cieszyć oko pięknym krajobrazem sadów, lasów i wszechobecnej zieleni.

Planując urlop wypoczynkowy, przeważnie wyobrażamy sobie egzotyczne zagraniczne wakacje, wygrzewanie się na słońcu i kąpiele w ciepłym, błękitnym morzu. Osoby aktywne wybierają góry lub szalony wypad do modnych miejsc takich jak Paryż, Rzym, Barcelona itd. Szukamy w ten sposób odskoczni od codziennej szarej rzeczywistości, od pracy, obowiązków domowych i towarzyszącemu wszechobecnemu stresowi. Podróże nie tylko kształcą, ale pozwalają także przenieść się w inną rzeczywistość. Zabytkowe, tajemnicze miejsca, piękne krajobrazy zachwycają, tworzą album wspomnień, które dostarczają wrażeń i tkwią w wyobraźni aż do kolejnego urlopu. Często brak czasu lub problemy finansowe zmuszają do rezygnacji z dalekosiężnych planów wakacyjnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten czas spożytkować aktywnie i przyjemnie.