Filozofia

Czym jest doświadczenie? Teorie doświadczenia według filozofów

Platon teoria doświadczeniaDoświadczenie do jedna z głównych kategorii epistemologii. W najbardziej ogólnym sensie oznacza poznanie istniejących rzeczy dokonywane za pomocą spostrzeżeń zmysłowych, ale również na drodze poznania wewnętrznego (tzw. doświadczenie wewnętrzne). Poszczególni filozofowie na tyle różnili się w swoich koncepcjach, że wyróżniono kilka rodzajów doświadczeń. Jeden z podziałów stanowiły rozdzielenie doświadczenia wewnętrznego i zewnętrznego oraz spory w tym względzie, które z nich jest bezpośrednie, a które pośrednie.

Więcej…

 

Liberalizm - czym jest? Twórcy i historia liberalizmu

Koncepcja liberalizmuWielu badaczy podkreśla - patrząc bardzo często z różnych punktów widzenia - iż człowiek jest w pewnym sensie z natury istotną społeczną. Już samo jego powołanie do życia wiąże się ze swego rodzaju relacją dwojga ludzi. Oczywiście trudno nazwać parę osób społecznością lub społeczeństwem, jednakże istnieje poza powyższym przykładem szereg innych, które mogłyby potwierdzić tę tezę. Na przykład na gruncie ekonomii w kontekście życia jednostki w grupie pewne zależności zaobserwował szkocki filozof Adam Smith, który podkreślał, iż rozwój jednostek wynika z podziału pracy.

Więcej…

   

Co to jest utopia?

Utopia W codziennym życiu często mówi się o utopii, tęsknocie za nią lub marzeniach o życiu w niej. Czym jest utopia i czemu ludzie tak bardzo jej pragną? W jakich filmach została ukazana? Utopia - znaczenie słowa.

Więcej…

 

Ontologia - definicja, filozofia, zasady

OntologiaTermin ontologia oznacza naukę o tym co jest (z greckiego pochodzi od słowa "być"). W taki też sposób o swojej pierwszej filozofii mówił Arystoteles. Z tego też względu, w takim ujęciu terminu, ontologia miała zajmować się przede wszystkim omówieniem poszczególnych właściwości bytu. Jednak zadania otologii nie kończą się wyłącznie na określaniu i definiowaniu terminów najbardziej podstawowych. Co ciekawe, nie zawsze konieczne jest, dla ontologów, dotarcie do tych podstawowych znaczeń, czasem bowiem wystarczy ogólne zdefiniowanie pewnych twierdzeń, a tym samym ogólne przeprowadzenie konkretnej analizy.

Więcej…