Czym jest nostalgia? Jej znaczenie, wpływ na życie

NostalgiaNostalgia to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące wiele dziedzin, w tym psychologię, filozofię oraz kulturę. W potocznym języku używa się go jako określenie tęsknoty, zwykle jest to tęsknota za krajem ojczystym, przeszłością, ukochaną osobą, rodziną czy pewnymi wydarzeniami z życia.

 

Czym jest nostalgia w naszym życiu?

Nostalgia porównywana bywa do tęsknoty. To uczucie, które towarzyszy nam dość często, choć dawniej utożsamiane było głównie z odczuwaniem tęsknoty za krajem ojczystym. Obecnie o nostalgii mówić możemy w wielu przypadkach: tęsknić możemy za domem rodzinnym, rodzicami, dziadkami (zwłaszcza, jeśli już nie żyją), ukochaną osobą, która mieszka daleko, za dobrymi wspomnieniami. Zwykle bowiem tęsknimy za tym, co było przyjemne, dobrze się nam kojarzy, wyzwala pozytywne emocje.

Korzyści płynące z nostalgii

Czy odczuwanie tęsknoty, nostalgii, może nieść pozytywne korzyści, mimo tego, że uczucie wprawia nas w melancholijny nastrój? Oczywiście, nostalgia niesie wiele pozytywnych skutków dla naszej psychiki.

Poniżej 5 dowodów na to, że tęsknota może być dobra i nieść dla nas korzyści.

  • Dzięki odczuwaniu tęsknoty doceniamy to, co przeżyliśmy i to, co mamy.
    Odczuwanie tęsknoty za tym co było pozwala nam to docenić, jesteśmy dumni z tego, co dokonaliśmy, ze swoich osiągnięć, wspomnień. Pozwala nam również docenić to co mamy, np. porównując się z czasami, gdy dopiero się dorabialiśmy, a i tak byliśmy szczęśliwi, np. na początku małżeństwa. Tęsknota za kimś czy za czymś uświadamia nam również jak bardzo ta osoba lub konkretne miejsce są dla nas ważne i jak istotną rolę odgrywają w naszym życiu (np. mąż, rodzic czy dom rodzinny). W tym wypadku nostalgia pozwala również uporządkować emocje.
  • Tęsknota pomaga nam poradzić sobie z brakiem czegoś lub kogoś.
    Mimo iż tęsknota jest uczuciem przykrym, frustrującym, mogącym doprowadzić nas nawet do łez, warto zobaczyć w niej środek na poradzenie sobie ze stratą czy brakiem czegoś lub kogoś. Gdy np. wyprowadzimy się z domu rodzinnego i tęsknimy za nim, uczucie to może nam pomóc w wypełnieniu pustki i umożliwić częstsze kontakty z rodziną, np. poprzez częste i długie rozmowy telefoniczne, podczas gdy wcześniej niewiele czasu spędzaliśmy z domownikami.
  • Dobre wspomnienia wyzwalają pozytywne emocje.
    Nostalgia, czyli tęsknienie za tym, co było dobre, zapewnia nam powrót do dobrych, radosnych i szczęśliwych wspomnień, np. wspominanie wakacji u dziadków pozwala nam na chwilę przenieść się w tamte radosne chwile i przeżyć jeszcze raz pieczenie ciasta z babcią oraz spacery z dziadkiem po sadzie. Możemy dzielić się tymi pięknymi wspomnieniami z najbliższymi: współmałżonkiem, rodzicem, dziećmi, przyjaciółmi. Wspominanie dobrych chwil sprawi, że z pewnością poprawi się nam nastrój.
  • Nostalgia przyczynia się do patrzenia z optymizmem w przyszłe dni.
    Wspominanie dobrych chwil sprawia, że zaczynamy inaczej patrzeć na to, co niesie nam los. Opisane powyżej pozytywne emocje sprawiają, że patrzymy w przyszłość o wiele bardziej optymistycznie i niejednokrotnie dążymy do tworzenia kolejnych, dobrych wspomnień.
  • Nostalgia skłania do refleksji i zastanowienia nad sobą.
    Odczuwanie nostalgii jest doskonałą okazją do poświecenia chwili na refleksję nad sobą i swoim życiem. Możemy je przeanalizować, zastanowić się nad tym, czego już dokonaliśmy i co jeszcze chcemy w życiu osiągnąć. To doskonała okazja do dokonania ważnych zmian w swoim życiu ale i sposobność na podjęcie istotnych decyzji.

Jak radzić sobie z tęsknotą?

Odczuwanie tęsknoty nie zawsze od razu może się nam kojarzyć z pozytywnymi konsekwencjami nostalgia może wpędzać czas w melancholijny nastrój. Jak sobie z nią radzić, aby nie popaść w apatię i nie stracić optymizmu na rzecz depresyjnego nastroju? Małe tęsknoty: za domem, rodziną, tym, co było - to nierzadko codzienność wielu z nas. Nie oszukujmy się, że takie uczucie nie istnieje i zagłuszymy je, zajmując się codziennymi sprawami. Dajmy sobie czas tęsknić. Poświęcajmy codziennie przynajmniej 10-15 minut na dobre wspomnienia. Niech przepełni nas nostalgia ale wyciągajmy z niej dobre wnioski, zgodnie z poprzednim akapitem. Z kolei tęsknota po rozstaniu z ukochaną osobą, może na długi czas wyłączyć nas z codziennego życia. Odczuwanie tęsknoty po rozstaniu z kimś, kto był dla nas ważny, wyzwala szereg negatywnych emocji. Wspominamy wspólne chwile, żałujemy wielu sytuacji, wielu słów…

Co robić w takiej sytuacji, jak radzić sobie z natłokiem negatywnych myśli i przytłaczającą tęsknotą? Najlepszym rozwiązaniem może być rzucenie się w wir zajęć, poświęcenie się dzieciom, pracy, reszcie rodziny. Można poszukać sobie nowego hobby, dodatkowej pracy, ciekawego zajęcia, które oderwą nas od negatywnych myśli. Tęsknota po stracie bliskiej osoby jest jeszcze bardziej przytłaczająca ale mechanizm radzenia sobie z nią jest podobny. Warto w tych trudnych chwilach móc liczyć na wsparcie przyjaciół czy dalszej rodziny.

A co z tęsknotą w związku na odległość? Ona również może przytłaczać, z jednej strony odczuwamy miłość do drugiej osoby, z drugiej strony znajduje się wszechogarniająca tęsknota za nią. Uczyńmy z niej w tym wypadku siłę napędową związku: rozmawiajmy często przez telefon, online, róbmy sobie miłe niespodzianki, celebrujmy wspólne chwile, odliczajmy chwile do kolejnych spotkań - mimo iż tęsknota może czasem nas przytłaczać, zawsze zostaje nagrodzona cudownymi chwilami we dwoje.

Kiedy nostalgia może być niebezpieczna?

Pojawia się kolejne pytanie: czy odczuwanie silnej tęsknoty może być dla nas niebezpieczne? Okazuje się, że tak, zwłaszcza, gdy nostalgia jest bardzo silna i towarzyszy nam przez dłuższy czas zwykle groźne w skutkach może być odczuwanie tęsknoty po rozstaniu czy stracie bliskiej osoby ale również podczas pobytu za granicą, np. w celach zarobkowych. Jeśli tęsknota jest w tych wypadkach bardzo silna, nie otrzymujemy emocjonalnego wsparcia z żadnej strony i utrudnia nam to normalne funkcjonowanie, warto udać się po poradę do specjalisty. Zaniepokoić nas powinny negatywistyczne myśli, depresyjny nastrój, apatia, problemy z apetytem i snem. Warto skontaktować się z psychologiem, który wykluczy ewentualną depresję.

Nostalgia a samotność

Czy osoby samotne, czy to żyjące w pojedynkę czy przebywające z dala od rodziny mogą silniej i częściej odczuwać nostalgię? Oczywiście, że tak, gdyż samotność wzmagać może tęsknotę za przebywaniem wśród bliskich, w rodzinnym domu, miejscach, gdzie byliśmy szczęśliwi, zwłaszcza, jeśli obecny stan nie daje nam pełnej satysfakcji. W tym wypadku również warto szukać pozytywnych aspektów tęsknoty. Możemy poszukać nowych znajomych, poszerzyć krąg przyjaciół, zapisać się na wolontariat i postarać się wypełnić czymś samotne chwile.

Tęsknota może być dobra, może wykazywać korzystny wpływ na naszą psychikę, pod warunkiem, że potrafimy nad nią zapanować. Daje nam wtedy możliwość przeanalizowania wielu kwestii oraz wracania do pięknych wspomnień, które są naszą wieczną pamiątką.