W codziennym życiu często mówi się o utopii, tęsknocie za nią lub marzeniach o życiu w niej. Czym jest utopia i czemu ludzie tak bardzo jej pragną? W jakich filmach została ukazana? Utopia - znaczenie słowa.
Samo znaczenie słowa jest bardzo łatwe do przetłumaczenia i dokładnie wskazuje na to, czym jest utopia.
Utopia - definicja
W rzeczywistości utopia jest nierealnym marzeniem wielu ludzi. Ze względu na naturę człowieka i prawa rządzące światem, uzyskanie idealnego miejsca i sytuacji społecznej jest niemożliwe. W wielu filmach oraz w literaturze ludzie dążą do stworzenia utopii, ale po drodze napotykają liczne problemy, co ostatecznie prowadzi do stworzenia dystopii, która jest najgorszym koszmarem człowieka.
Osiągnięcie utopii
Pojęcie utopii wielokrotnie było poruszane w historii ludzkości, a czasem próbowano ją stworzyć. Taki cel wymaga kierowania się szlachetnymi intencjami i podejmowania radykalnych działań, które umotywowane są pojęciem nadziei na lepsze jutro dla każdego człowieka. Problem zawsze tkwi w tym, że bezkompromisowe działania i usilne karmienie się nadziejami oraz marzeniami prowadzi do poważnych problemów.
Idealizowanie celów i sięganie po nie za wszelką cenę zawsze kończy się rozprzestrzenieniem zła i bezprawia, a ludzka natura sprawia, że jednostka pragnie zyskać jak najwięcej dla siebie - nawet kosztem innych ludzi. W tym miejscu próba stworzenia utopii kończy się, ponieważ wszystkie plany zostają rozbite. Według Karla Mannheima (węgierski socjolog), utopia ma szansę zaistnieć jedynie w literaturze oraz światach nierzeczywistych. Próby wprowadzenia jej w życie sprawią, że stanie się ona szkodliwą ideologią, która może stać się zagrożeniem dla istnienia społeczeństwa.
Utopia w wyobrażeniach człowieka
Idealne miejsce, świat i życie nie istnieje, ale ludzie często o nim marzą i fantazjują. Czasem próbują wprowadzać je w życie, co zawsze kończy się katastrofą. Czasami zdarza się również tak, że człowiek określa utopią rzeczywiste miejsce, w którym ludzie zawsze są szczęśliwi i wolni od zmartwień. Te założenia zawsze jednak opierają się na odważnej idealizacji zrodzonej z braku dostatecznych informacji o wskazanym kraju, wyspie czy miejscu. Utopia może być również wyrażeniem tęsknoty za minionymi, doskonałymi czasami. Ważne jest przy tym, że takie czasy również nigdy nie istniały w historii człowieka. Wskazywanie odległych czasów lub okresu własnej młodości jest (tak jak w przypadku miejsca) czystą idealizacją wspomnień lub brakiem rzetelnej wiedzy.
Utopia w filmie
Chcąc lepiej zrozumieć ideę utopii, a także jej znaczenie, warto wspomóc się wizją niektórych reżyserów. Produkcje filmowe potrafią w subtelny lub dosadny sposób określić i zobrazować utopię z marzeń człowieka. Wśród tych filmów można znaleźć takie tytuły jak: "Miasteczko Pleasantville", "Żony ze Stepford", "Wyspa" czy "Na srebrnym globie". Każdy z tych tytułów ukazuje życie w utopii, a także iluzję, jaką jest ono zawsze otoczone.