Po co nam ekonomia? Rola pieniądza

EkonomiaPo co nam ekonomia? Ekonomia towarzyszy każdemu z nas w życiu codziennym. To właśnie dlatego tak ważne jest, żeby zapoznać się z jej podstawowymi zasadami i spróbować lepiej ją zrozumieć. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Rola pieniądza

Pieniądz w założeniu jest jedynie informacją o wartości dobra, które kupujemy lub sprzedajemy (zależnie od potrzeb). Wartość ta jest zawsze jednakowa i na jej ocenę nie wpływa to, po której "stronie" rynku się znajdujemy. Dzięki tej informacji możemy porównać wartość towarów i usług, a co za tym idzie, sprawiedliwie się nimi wymieniać. Pieniądz powinien być tylko i wyłącznie pośrednikiem w wymianie, nie zaś samym przedmiotem wymiany.

Czym jest ekonomia?

W dużym skrócie ekonomię można nazwać sztuką gospodarowania dobrami. Co ciekawe, w jej przypadku nie ma mowy o żelaznych regułach, które miałyby nią niepodzielnie rządzić. Zamiast tego ekonomia opiera się na zawieraniu umów społecznych, które ją kształtują. Wraz z upływem czasu nabrały one wprawdzie pozorów żelaznych, nieprzekraczalnych ram, ale w rzeczywistości naginane są przez wszelkie zmiany społeczne. Przykładem może być hasło "etyczny przedsiębiorca", a dokładnie zmieniające się z czasem jego rozumienie...

Ekonomia w służbie człowieka?

Ekonomię z każdym z nas łączą dwa czynniki: pieniądze i praca. Jako sztuka odnajdywania najlepszych rozwiązań, ma za zadanie poprawić warunki bytowe człowieka i zabezpieczyć go przed ponoszeniem zbyt dużych kosztów za codzienne dobra. Powinna też pozwalać na wypracowanie zysków. Pamiętaj jednak, że ekonomia jest ostrzem obosiecznym (dzięki wpływowi na pracę i zarobki) i może obrócić się przeciwko Tobie, jeżeli zostanie zlekceważona.

Ekonomia w praktyce…

Ekonomia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Jedną z podstawowych i powszechnie znanych jest wprowadzanie oszczędności we własnym domu. Również perspektywy zatrudnienia są z nią nierozerwalnie związane (przyświeca ona każdemu pracodawcy, który szuka rąk do pracy). Szczególnie imponującym przykładem zastosowania ekonomii są wszelkiego rodzaju giełdy oraz rynki kapitałowe. Tam zdarzenia pozornie ze sobą niezwiązane, czasem pochodzące nawet z różnych dziedzin, łączą się i wywierają na siebie zauważalny wpływ.

Ekonomia, a bezrobocie

Pierwszym skojarzeniem każdego człowieka z pracą jest oczywiście płaca. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego. Poświęcając swój czas i wnosząc unikalne umiejętności oczekujemy za to jakiegoś wynagrodzenia. Pozostaje jednak pytanie co zrobić w przypadku, gdy tej pracy nie ma. Ekonomia w globalnym ujęciu powinna zapobiec tej sytuacji, ponieważ na pracy zyskują wszyscy (zarówno wykonujący zlecenie, jak i zlecający). Niestety niska świadomość na temat ekonomii, a także niewłaściwe jej stosowanie doprowadzają do niekorzystnych (znanych z życia codziennego) sytuacji…

Ekonomia - pewny majątek?

Pamiętaj, że ekonomia nie jest uniwersalnym, bezwarunkowym przepisem na sukces. Jeżeli chcesz dzięki niej zarobić, musisz zastanowić się, co tak naprawdę jest Ci potrzebne, zadać sobie pytanie, czy kupując "niepotrzebny" przedmiot naprawdę staniesz się szczęśliwszy. Sama ekonomia na niewiele się zda, jeżeli nie zachowasz umiaru, a pieniądze będziesz wydawać na wszystko, co tylko Ci się podoba. Korzystając z dobrodziejstw ekonomii powinieneś też wykorzystywać zdrowy rozsądek i wprowadzać w życie posiadaną wiedzę z zakresu oszczędzania.

Podsumowanie

Ekonomia może doprowadzić Cię do twojej pierwszej fortuny, pod warunkiem, że wcielając ją w życie nie zapomnisz o jej społecznym aspekcie, a tym samym o jego konsekwencjach (które są często marginalizowane). Musisz też pamiętać o jej bezpośrednim związku z twoimi szansami na zarobek, a także o zagrożeniach, jakie ze sobą niesie stosowanie ekonomii bez udziału głowy. Zlekceważenie ich może sprawić, że cała ta potężna nauka obróci się przeciw Tobie.